L4 | e-Zwolnienie Online

Czy zwolnienie uzyskane przez internet jest legalne?

Wizyty online stały się bardzo powszechną formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Dzięki temu w sytuacji, w której stan zdrowotny nie pozwala na wyjście z domu, pacjenci mają możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego przez internet. Gdzie można otrzymać zwolnienie lekarskie online? Jak przebiega wizyta online u lekarza? Dowiedz się więcej!

Czym jest L4 online i do czego uprawnia?

L4 online to elektroniczne zwolnienie, które może wystawić lekarz każdej specjalności, a także asystent medyczny. Aby otrzymać e-ZLA, nie ma konieczności odbywania osobistej wizyty – wystarczy umówić się na zdalną konsultację, podczas której lekarz zbierze dokładny wywiad i zapozna się z aktualnymi wynikami badań. Zwolnienie uzyskane w trakcie wizyty online jest w pełni legalne. Dokument uprawnia do otrzymania zasiłku chorobowego na okres niezdolności do pracy. Żeby móc je otrzymać, musi upłynąć tzw. czas wyczekiwania, czyli określony termin od zgłoszenia pracownika do ubezpieczyciela (ZUS). W przypadku umowy o pracę jest to 30 dni. Okres wyczekiwania jest dłuższy, kiedy formą zatrudnienia jest umowa zlecenie (jeśli pracownik odprowadza dobrowolne składki chorobowe) lub w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wówczas, aby nabyć prawo do otrzymania zasiłku chorobowego, musi upłynąć 90 dni ubezpieczenia. Czas wyczekiwania nie obowiązuje, jeśli pracownik ulegnie wypadkowi w trakcie pracy lub drodze do niej. Zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy pensji. Chorobowe w wysokości 100% przysługuje w przypadku:

  • ciąży,

  • choroby zawodowej,

  • wypadku przy pracy,

  • konieczności poddania się niezbędnym badaniom, a także zabiegowi pobrania komórek, tkanek lub narządów.

Zwolnienie lekarskie przez Internet. Czy jest legalne

Jak wygląda wizyta online u lekarza?

Pacjent odbywający zdalną wizytę u lekarza w pierwszej kolejności powinien się odpowiednio do niej przygotować, aby specjalista sprawnie przeprowadził proces diagnostyczny. Chodzi tutaj przede wszystkim o zebranie wszystkich 

Wizyty online stały się bardzo powszechną formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Dzięki temu w sytuacji, w której stan zdrowotny nie pozwala na wyjście z domu, niezbędnych badań, które były wykonane w ostatnim czasie. Podczas e-wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad lekarski, zwracając uwagę na ogólny stan zdrowia, zgłaszane dolegliwości, przyjmowane leki oraz wyniki badań pacjenta. Jeśli uzna, że e-zwolnienie jest konieczne, wystawi zaświadczenie. Zwolnienie online jest zgodne z wytycznymi rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia oraz akceptowane przez ZUS. Poprawność wystawionego przez lekarza e-zwolnienia możesz sprawdzić logując się na swoim koncie na PUE ZUS. Jeśli go nie posiadasz, najpierw musisz się zarejestrować. Możesz to zrobić osobiście w oddziale ZUS lub online przez swój profil zaufany czy za pośrednictwem konta bankowego.

Korzystając z portalu l4.pl, możesz otrzymać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu. Aby umówić się na wizytę z lekarzem za pośrednictwem strony, wystarczy wypełnić prosty formularz. W razie konieczności podczas wizyty otrzymasz także e-receptę lub e- skierowanie do innego lekarza czy na badania diagnostyczne.